عاطفه حقیقی هستم کارشناس ارشد شیمی آلی با توجه به تنوع محصولات شرکت آبنیل شیمی و سطح وسیع کاربرد آنها در صنایع مختلف، تلاش می کنم به تمام سوالاتی که راه گشای استفاده هر چه بهتر و صحیح تر محصولات آبنیل شیمی است، پاسخ دهم

1. رزین های پایه آب چیست؟

این دسته از رزین ها تا قبل از خشک شدن در آب حل می شوند و از نظر صرفه اقتصادی و نیز مسائل ایمنی بسیار مناسب تر از رزین های پایه حلال هستند. لازم به ذکر است این دسته از رزین ها پایه اساسی رنگ های پایه آبی هستند. از جمله رزین های پایه آب تولیدی در شرکت آبنیل شیمی می توان به هموپلیمرهای وینیل استات، کوپلیمرهای وینیل آکریلیک، کوپلیمرهای استایرن آکریلیک و کوپلیمرهای آکریلیک خالص اشاره کرد.

2. رزین های امولسیونی پایه آب چیست؟

این دسته از رزین ها، امولسیون پایداری از یک پلیمر آبگریز در آب هستند که توسط امولسیفایرها یا عوامل کلوئیدی پایدار شده اند. رزین های امولسیونی پایه آب از طریق واکنش پلیمریزاسیونی با مکانسیم رادیکال آزاد تولید می شوند.

3. رزین های پایه حلال چیست؟

این دسته از رزین ها فقط در حلال مناسب خود حل می شوند و برای رقیق کردن و شستن آنها می بایست از تینرها یا حلالهای آلی مناسب استفاده شود.

4. پلیمریزاسیون امولسیونی چیست؟

پلیمریزاسیون امولسیونی یکی از روش های تولید پلیمر در مقیاس صنعتی است، در این سیستم مونومرهای آلی توسط امولسیفایرها در فاز آبی پایدار می شوند و واکنش به کمک آغازگرها جهت تولید رادیکال  آزاد شروع می شود. لازم به ذکر است محصول پلیمریزاسیون امولسیونی لاتکس (شیرابه) نامیده می شود.

5. بیندرچاپ پارچه چیست؟

بیندرچاپ پارچه یک رزین امولسیونی پایه آب است که از مونومرهای وینیل استات، آکریلات و استایرن مشتق می شود. این نوع رزین دارای خاصیت self-crosslink است، از این رو در صنایع نساجی برای چاپ پارچه بسیار کاربرد  دارد از جمله محصولات آبنیل شیمی که به عنوان بیندرچاپ استفاده می شود می توان به BINAB-40، BINAB-40/Sو BINAB-40/P اشاره کرد.

6. نقش بیندر در چاپ پارچه چیست؟

بیندر یک فیلم پلیمری تشکیل می دهد که این فیلم، پیگمنت (رنگدانه) را به سطح پارچه می چسباند. از طرفی بیندر به دلیل خاصیت self-crosslink با پارچه پنبه ای اتصال برقرار می کند و باعث می شود رنگدانه روی سطح پارچه ثابت بماند، از جمله محصولات آبنیل شیمی که در بیندرچاپ پارچه مورد استفاده قرار می گیرد می توان به BINAB-40، BINAB-40/Sو BINAB-40/P اشاره کرد.

7. بهترین نوع پارچه برای چاپ بیندر چیست؟

بهترین نوع پارچه برای چاپ بیندر، پارچه ای است که حاوی حداقل پنج درصد نخ باشد. از آنجایی که پارچه های نخی گروه OH دارند، بیندرها با این گروه روی سطح پارچه اتصال برقرار می کنند و باعث تثبیت رنگ پارچه می شوند. از آنجایی که برخی از افراد در انتخاب نوع پارچه اشتباه می کنند بهتر است این نکته را در نظر بگیرند.

8. چرا رزین های استایرن آکریلیک برای نمای بیرونی ساختمان استفاده نمی شوند؟

به دلیل اینکه این دسته از رزین ها (استایرن آکریلیک ها) مقاومت پایینی در برابر اشعه UV دارند و این اشعه در دراز مدت باعث تخریب کامل فیلم رزین می شود، به همین دلیل رزین NILAB-315P به عنوان یک رزین اکریلیک خالص برای استفاده در نمای بیرونی ساختمان توصیه می شود.

9. تست مقاومت در برابر آب رزین های آکریلیک مصرفی در نمای ساختمان چه زمانی انجام می گیرد؟

تست مقاومت در برابر آب رزین های آکریلیک حداقل 48 ساعت پس از خشک شدن رزین انجام می گیرد. لازم به ذکر است که طبق استاندارد جهت اطمینان از فشردگی کامل فیلم رزین، این تست 7 روز پس از خشک شدن رزین انجام می گیرد.

10. چسب زنده چیست؟

چسب زنده چسبی است که بعد از خشک شدن سطح آن کاملا چسبنده است و می توان از دسته کوپلیمرهای استایرن اکریلیک به NILAB-240 و کوپلیمرهای وینیل اکریلیک به NILCO-220 اشاره کرد.

11. چسب بی اثر چیست؟

چسب بی اثر زیر مجموعه چسب زنده است و به چسبی گفته می شود که پس از برداشتن آن از روی سطح، هیچ اثری از خود به جای نگذارد، در حال حاضر شرکت آبنیل شیمی بین محصولات خود چسب NILCO-220 و NILCO-215 که از دسته کوپلیمرهای وینیل اکریلیک است را توصیه می کند.

12. عایق سفید بام چیست؟

عایق سفید بام یک عایق رطوبتی است که از رزین های آکریلیک (وینیل آکریلیک و پیور آکریلیک) و مواد پرکننده ای از قبیل سیمان و کلسیم کربنات تشکیل می شود. این عایق معمولاً سفید رنگ است که باعث بازتابش نور خورشید و کمتر گرم شدن بام ساختمان می شود. لازم به ذکر است که این عایق جایگزینی برای ایزوگام است. از جمله رزین های امولسیونی پایه آب تولیدی در شرکت آبنیل شیمی که برای عایق سفید بام توصیه می شود، می توان به NILAB-315PRC و همچنین NILCO-312TRC اشاره کرد.

13. بهترین محدوده pH برای ایجاد بالاترین میزان چسبندگی رزین های امولسیونی پایه آب چه محدوده ای است؟

مناسبترین pH برای این منظور در محدوده 5-4 مخصوصاً pH=4.5 است. زیرا pH های بالاتر از این محدوده، هیدرولیز قلیایی گروه وینیل استات را سبب می شود، از طرفی pH های اسیدی تر باعث کاهش شدید پایداری رزین های هموپلیمر وینیل استات (رزین های امولسیونی پایه آب) می شود.

14. بهترین روش بکار گیری چسب چوب چیست؟

چوب با روکش مورد نظر را کاملا تمیز نموده و با استفاده از فرچه، غلتک و یا کاردک به چسب چوب آغشته نمایید، سپس طرف دیگر را برروی آن گذاشته و به مدت حداقل سی دقیقه تحت فشار پرس قرار دهید. لازم به ذکر است زمان پرس به نوع جنس و دمای محیط بستگی دارد.

 

15. آیا می توان از رزین های پایه آب برای برطرف کردن ترک خوردگی استخر سیمانی استفاده کرد؟

خیر، زیرا رزین های پایه آب پس از 24 ساعت آب را به خود جذب می کنند که این جذب آب سبب متورم و نیز پوسته پوسته شدن رزین و دیواره های استخر می شود، بنابراین این دسته از رزین ها برای این منظور توصیه نمی شود.

16. نقش رزین های پایه آب در صنعت فرش ماشینی چیست؟

رزین های پایه آب برای آهار دادن به فرش های ماشینی به کار می روند که باعث افزایش زیر دست و نیز افزایش استحکام پایل به فرش می شوند. لازم به ذکر است تعداد زیادی از محصولات آبنیل شیمی در صنعنت نساجی خصوصا آهار منسوجات کاربرد دارند از جمله آنها می توان H-77، PHP-24 و ... اشاره کرد.

17. چسب حساس به فشار چیست؟

چسب حساس به فشار به چسبی اطلاق می شود که با ازدیاد فشار قدرت چسبندگی آن افزایش می یابد. از جمله محصولات آبنیل شیمی که برای این منظور استفاده می شوند می توان به NILCO-215 ، NILAB-240، H-101 و غیره اشاره کرد.

18. کوپلیمر (copolymer) چیست؟

کوپلیمر ها از پلیمریزاسیون دو یا چند منومر مختلف و مناسبِ یکدیگر به وجود می آیند. لازم به ذکر است که ویژگی های این دسته از پلیمرها به نحوه توزیع واحدهای منومری در زنجیره کوپلیمر بستگی دارد.

19. تست مقاومت سایشی پارچه چاپ خورده در چه زمانی انجام می گیرد؟

تست مقاومت سایشی پارچه چاپ خورده در انتهای کار و پس از اطمینان فیکس شدن بیندر روی پارچه در دمای بالا انجام می گیرد. به عبارت دیگر بیندر طبق خاصیت self-crosslink ابتدا با سطح پارچه اتصال برقرار می کند، سپس تست سایشی پارچه انجام می گیرد.

20. هموپلیمر وینیل استات چیست؟

این دسته از پلیمرها از پلیمریزاسیون مونومر وینیل استات بوجود می آیند که یکی از روش های رایج تولید هموپلیمر وینیل استات پلیمریزاسیون امولسیونی برپایه آب می باشد. لازم به ذکر است که این دسته از رزین های هموپلیمر وینیل استات در صنایع چسب (چوب) و نساجی کاربرد عمده دارند.

21. کوپلیمر وینیل اکریلیک چیست؟

این دسته از پلیمرها از پلیمریزاسیون مونومر های مختلف وینیل استات و آکریلات مشتق شده اند بدین ترتیب واژه کوپلیمر به آنها اطلاق می شود که مقاومت بهتری در برابر اشعه UV و آب دارند. لازم به ذکر است که کوپلیمرهای وینیل اکریلیک تولیدی در شرکت آبنیل شیمی از طریق پلیمریزاسیون امولسیونی برپایه آب تهیه می شوند.

22. کوپلیمر استایرن اکریلیک چیست؟

کوپلیمر استایرن اکریلیک از منومر های استایرن و آکریلات ها مشتق شده اند، که این دسته از رزین ها مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارند. شایان ذکر است که کوپلیمر استایرن اکریلیک تولیدی در شرکت آبنیل شیمی با استفاده از پلیمریزاسیون امولسیونی بر پایه آب ساخته می شوند.

23. کوپلیمر اکریلیک خالص چیست؟

این دسته از کوپلیمرها از منومرهای آکریلات متفاوتی تشکیل شده اند که به دلیل مقاومت بسیار بالای آنها در برابر اشعه UV و آب بسیار حائز اهمیت می باشند.

 

24. هموپلیمر چیست؟

هموپلیمر ها ساده ترین انواع پلیمرها هستند که از واحدهای مونومری یکسان تشکیل شده اند.

25. آهار فرش و موکت چیست؟

آهار فرش و موکت ترکیبی است که با اعمال آن در پشت فرش یا موکت، باعث افزایش استحکام پایل، جلوگیری از پرز دهی و نیز افزایش زیر دست می شود. لازم به ذکر است شرکت آبنیل شیمی محصولاتی دارد که در صنعت نساجی بخصوص آهار فرش و موکت مورد استفاده قرار می گیرند.

26. چسب کاشی چیست؟

چسب کاشی یک نوع ملات است که می تواند بر پایه سیمان یا فیلرهایی از قبیل پودر کربنات کلسیم به همراه رزین های هموپلیمر وینیل استات و یا براساس نیاز به خاصیت ضد آبی، کوپلیمر وینیل اکریلیک تشکیل شده باشد. این چسب توانایی اتصال کاشی به سطوح را دارد. لازم به ذکر است که در گذشته تنها از ترکیب ماسه- سیمان برای چسباندن کاشی به سطوح استفاده می شد، از جمله محصولات آبنیل شیمی که بدین منظور استفاده می شود می توان به هموپلیمرهای وینیل استات و کوپلیمرهای وینیل اکریلیک که در صنایع ساختمان کاربرد دارد، اشاره کرد.